Turkusowe korale...

"Kiedy panna przychodzi do Baby Jagi i pyta, jak ma znaleźć tego jedynego, Baba Jaga nie doradza jej, w jaki sposób stać się posiadaczką jędrnej pupy, zmysłowych ust, czy zniewalającego stylu poruszania się.
 
Wysyła ją, aby odkrywała swoją agresję, aby opłakała swój ból i, aby poszukiwała swojej drogi. Oraz…. 
Po korale. 
Turkusowe. 
Bo korale są piękne.
 
Słaby wzrok
Kiedy panna przychodzi do Baby Jagi i użala się nad tym, że wszystkie panny dokoła są piękne, a tylko ona jedna – straszna, Baba Jaga nie daje jej tabletek przeciwko starzeniu się, nadwadze, garbatemu nosowi, czy pupie z cellulitem.
 
Mruczy pod nosem: „Znów się panna szaleju najadła” i daje jej do powąchania leśnego rozmarynu. Od rozmarynu obficie płyną łzy i szczypie w nosie, ale wzrok panny staje się wyraźny i może wreszcie dostrzec swoje piękno.
 
Dokąd uciekają siły?
Gdy wykończona panna przychodzi do Baby Jagi i użala się na zmęczenie i brak sił, a tu zdążyć przecież trzeba ze wszystkim, Baba Jaga nie opowiada jej o zarządzaniu czasem tak, by więcej i efektywniej zrobić i nie czyta jej afirmacji.
 
Rozplata pannie warkocze i prowadzi ją do rozgrzanej sauny, a po saunie zawija ją ciepły koc, zaparza aromatycznej herbatki z leśnej poziomki i wypytuje, dokąd to uciekają jej siły. I panna odkrywa, jak wiele dobra stara się dać ludziom, jak niesie to, co powinni nieść inni, jak stara się zrobić tak, by wszystkim dokoła było dobrze. I jaką cenę za to płaci.
 
Magiczny kłębuszek
Kiedy panna przychodzi do Baby Jagi i mówi, że zabłądziła, Baba Jaga nie śpieszy się, by dać jej magiczny kłębuszek, który wskaże jej prawidłową drogę. Ogrzewa pannę w saunie i poi herbatką z macierzanki. Starucha wie, że sauna oczyszcza ciało, a rozmowa duszę, dlatego mówi pannie: „Opowiadaj”. I wie, że najpierw usłyszy słowa zjadliwe, pełne żółci przechodzącej w żal, i tylko z samej głębi wyjdą słowa czułe, skrywane. Zapłacze panna. Wraz ze łzami opadną z oczu klapki, a z duszy mrok. I teraz można pannie dać kłębuszek.
 
Ciemny czas
Kiedy panna przychodzi do Baby Jagi i płacze, bo w sercu ma smutek i nijak się go pozbyć nie może, starucha nie proponuje jej pięknych strojów i wesołych piosenek. Rozpala ogień, zaparza herbatki z borówki i przy dźwięku trzaskających w ogniu gałązek pyta panny o to, co dawno umarło, ale nie jest pochowane i opłakane. Co przyszedł już czas odpuścić, ale nie ma sił. Opowiada jej o ciemnym czasie, kiedy drzewo traci swój ostatni liść, niczego, nie wiedząc o wiośnie. O czasie, kiedy zewnętrzne życie zamiera. O chłodzie i pustce w środku. O strachu, że tak nie będzie zawsze. O wierze w to, że wiosna musi przyjść i muszą wyrosnąć nowe listki tam, gdzie upadły stare.
 
I o koralach mówi.
Turkusowych.
Bo korale są piękne."
 
Julia Serina
Tłumaczenie:
Anna Ewa Wrzesińska.
 
Na zdjęciach Marilyn Monroe
 
 

 

Komentarze

Renata Brągiel

Piękna refleksja, głębokie przemyślenia... to takie prawdziwe ...

Esti Wisniewska

Zastanawiałam się dlaczego Pani wybrała do tego tekstu zdjęcia postaci Marilyn Monroe....? Czy dlatego, że sama czuła gdzieś zagubienie się w tym świecie i potrzebę właśnie kontaktu z taką Baba Jagą....wydaje mi się, że nie miała tego szczęścia spotkać na swojej drodze takiego "wsparcia-drogowskazu", żeby zrozumieć samą Siebie, a szkoda bo uważam, że była Bardzo ciekawą, wrażliwą osobę i chyba zbyt mało wiemy o niej prawdy.....
Dobrze jest znać Siebie....poznawać się bardziej, być dla Siebie wyrozumiałym, troskliwym....pokochać Siebie takim jakimi jesteśmy, ale dawać sobie szansę na zmiany.....zmiany, w których poczujemy się komfortowo.

Kobieta

Właśnie dlatego...
MM dla mnie jest symbolem Kobiety , której brakło takiego wsparcia.

Jest symbolem Kobiety pięknej, dobrej, mądrej, która chciała więcej, a jednak.

Życie, ktoś powie.

A ja powiem ŚWIADOMOŚĆ
Dla mnie to jest klucz do dobrego życia...

MM to symbol wielu z nas.

Symbol tych kobiet, którym trzeba pomóc, pokazać, że można być szczęśliwą.
Że można inaczej zrobić pewne rzeczy, by było lepiej, łatwiej, bardziej świadomie...
Zanim będzie za późno..

Za późno na życie.

Dlatego MM

W mojej percepcji Ona jest idealna.
Świadomym zabiegiem z mojej strony było pokazanie MM takiej innej.
Takiej jednej z Nas

Ot Kobieta

Chodzi o to, byśmy zrozumiały, że nasze życie to my.
Musimy w to uwierzyć.
I uwierzyć w siebie też by trzeba było.
I się po prostu nie dać.
By nie przegrać jak MM

Tak to pojmuje.
Tak czuję.
Tak odbieram.

Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz
  • Odwiedzin wszystkich: 340219 

BLOG KOBIETA - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron artystycznych